Kot bi bilo danes, se spomnim svojega prvega srečanja s Teslo Model S. Bilo je več kot desetletje nazaj, ko sem se na enem izmed avtomobilskih sejmov prvič usedel v ameriški čudežni električni avto. Slabi materiali, površna izdelava in obilo »reciklaže« stikal iz avtomobilov ostalih znamk. Ta spomin in izraženo mnenje o Tesli je ostalo, in ker v uredništvu niso več želeli trpeti mojega neprestanega jamranja o Tesli, so mi v roke porinili črno kartico s srebrnim napisom Tesla.
Da bi spremenil svoje mnenje, se odpravim daleč od radovednih oči, kjer se z Modelom S soočim “ena na ena”. Zunanjost je, bolj ali manj, nespremenjena že več kot 10 let, a so uspeli s spremembami luči in odbijačev ohraniti nivo atraktivnosti. Oblika je že na daleč prepoznavna in takoj opazimo, da gre za Teslo. Proporci so zelo dobri in Model S na cesti izgleda kot prava športna GT limuzina. Nizka strešna linija, široki poudarjeni boki in vrata brez obrob okoli oken, še dodatno poudarijo športnost. Da gre vseeno za enega prvih Teslinih modelov, dajo slutiti zgolj reže med različnimi deli avtomobila, te pa so za razliko od zadnje generacije Model 3 še vedno precej naključne in neenakomerne. Vseeno so uspeli to zakriti do te mere, da bodo te pomanjkljivosti opazili zgolj največji pikolovci.
Za razliko od zunanjosti, so pri Tesli notranjost Modela S zasnovali povsem na novo. Prečiščena oblika je lahko stvar debat, a uporabljeni materiali in končna obdelava so na nivoju preostalih premijskih znamk. Tako vas ob vstopu pričaka vonj po usnju in alkantari, okrasne letve na armaturi in sredinski konzoli pa imajo strukturo pravega eksotičnega lesa.
Sam sodim med tisto množico ljudi, ki so jim še vedno precej pri srcu fizična stikala in tako sem ob prvem stiku s Teslino notranjostjo pomislil na pravo malo ergonomsko katastrofo. Pa se uštel. Kljub temu, da sem v celotni notranjosti naštel zgolj 15 fizičnih stikal je zaradi odzivnosti zaslona infotaimenta in dejstva, da ima Model S tudi »števce« prek katerih je s pomočjo levega koleščka na volanu moč nastaviti vse glavne nastavitve, ergonomija odlična. V kolikor se odločite malce pozabavati, lahko večino nastavitev odpravite tudi s pomočjo glasovnih ukazov.
Edina pripomba glede ergonomije se z moje strani nanaša na odsotnost glavnega ključa v primeru testnega vozila, saj zaradi odsotnosti nameščenega ključa na pametnemu telefonu, ki deluje tudi na daljavo, avtomobil zahteva prisotnost kartice na predelčku kjer se sicer polni pametni telefon drugače ne oživi. A kot rečeno, lastniki Tesle te težave ne bodo imeli.
Ko smo že pri notranjosti, naj se dotaknem še info-zabavnega sistema in asistentov za vožnjo. Prav ta dva segmenta pa sta tudi med tistimi, ki delata Teslo še kako privlačno za kupce. Osrednji zaslon, ne le, da premore kar 17 palcev v diagonalo in se bohoti z resolucijo 2200×1300 pikslov, se lahko pohvali tudi z odzivnostjo, ki ji v svetu avtomobilizma ni para. Vsi ukazi delujejo instantno, občutljivost na dotik pa je na ravni najboljših tabličnih računalnikov. Prav tako se pri Tesli ne hvalijo, da sodelujejo s premium Hi-Fi ozvočevalci, a je zvok, ki ga iz sebe iztisne avdio sistem, izjemen.
Kaj pa odsotnost Apple CarPlay in Androuid Auto? Hja, vse moje kritike oz. pohvale na račun zabavnih sistemov v dosedanjih testnih avtih so letele prav na to, ali je avto omogočal in kako je omogočal uporabo omenjenih aplikacij. Toda pri Tesli se ne zmenijo kaj dosti za ti dve aplikaciji, niti jih v času testa sam nisem pogrešal. Teslin sistem se zna povezati z vsemi možnimi ponudniki in aplikacijami za pretočnost glasbe in videa, med iskanjem glasbe pa skladbe išče kar iz vseh virov, tako da strahu. da bi ostali brez vaše najljubše skladbe pravzaprav ni.
Podobno je tudi z navigacijo. Že vgrajeni navigacijski sistem zmore prepoznati zastoje in ovire na poti, kot tudi omejitve hitrosti, kot dodaten plus pa vam zna skoraj do metra natančno napovedati koliko avtonomije vam bo ostalo, ko prispete na vneseni cilj.
Nič manj impresivni niso niti asistenti za vožnjo. Testni model je imel izboljšanega avtopilota (na voljo za doplačilo) in ta deluje tudi na naših cestah presenetljivo dobro. Brez večje hektike zna oceniti, kdaj se vozilo pred vami vozi prepočasi za vaš nastavljen tempo in predlaga menjavo voznega pasu, katerega po pritisku na levi smernik sam tudi izvede. Prav tako zna slediti nastavljeni poti in vse dokler ste na avtocesti, zna tudi sam izbirati odseke in izvoze.
Prav tako odlično deluje sistem za prepoznavanje okolice. Slednji vam z izredno natančnostjo na ekranu pred vami izriše, kaj se dogaja okoli vozila, ločiti zna med pešci, kolesarji, motoristi, kombiji, tovornjaki, avtobusi … ob vsem naštetem pa zazna kot potencialno nevarnost celo zabojnike za odpadke, ki se nahajajo nevarno blizu vaši smeri vožnje. Prav tako zmore ob nastavljenem aktivnem tempomatu Model S tudi ustaviti pri rdeči luči na semaforju in stop znaku na križišču.
Manjši minus si zasluži zgolj večkrat omenjeno dejstvo kolegov iz uredništva, da vam kljub mastnemu znesku, ki ga pri Tesli zahtevajo za aktivacijo avtopilota, ob neupoštevanju oziroma napačno zabeleženim omejitvam hitrosti in njeni prekoračitvi avto onemogoči delovanje avtopilota za določen čas. Infotaiment in »gadgeti« za avtonomno vožnjo sta lastnosti, kjer ima Tesla vsaj nekajletno prednost pred konkurenco in kjer se bo konkurenca morala zelo potruditi, da bodo sploh dosegli nivo, ki ga Tesla nudi trenutno. Kaj pa polnilne nevšečnosti in domet?
Tudi tu je Tesla korak spredaj. Čeprav govorimo o več kot 5 metrov dolgi, 2,1 tone težki, s kar 504 kW oziroma 670 konjički podprti športni limuzini s petimi vrati in ogromno prostora za potnike na vseh sedežih ter njihovo prtljago, je bila poraba in posledično avtonomija 100 kWh velike baterije izjemna. Potrošnja elektronov je na našem testu znašla 17,2kWh na 100 prevoženih kilometrov, kar pomeni, da boste brez pretiranega varčevanja z lahkoto opravili vsaj 580 kilometrov poti pred postankom na polnilnici.
Po takšni razdalji se nedvomno postanek tudi prileže in verjetno vas zanima, koliko časa boste imeli preden se Model S povsem napolni, da boste lahko nadaljevali pot? Naj vas razočaram in vam povem, da bo Tesla Model S na lastni Supercharger polnilnici polna prej kot boste utegnili pojesti vaš 5-hodni meni. Če se vam po tako dolgi poti vseeno mudi dalje in vas do cilja loči manj kot 200 kilometrov, potem boste tudi kakšen precej preprostejši obrok težko pojedli v tem času.
Za 200 kilometrov dosega zadostuje že 10 minut polnjenja. Za polnjenje od 20 do 80 odstotkov baterije bo zadostoval postanek v dolžini približno 25 minut. Tisti najbolj vztrajni, ki boste vašo Teslo želeli napolniti do 100 %, pa boste za to potrebovali približno 50 minut. Naj poudarim, da vse omenjeno pri Tesli zmorejo kljub uporabi 400-voltne arhitekture in brez pretiranega izbiranja mesta, kjer boste vaš avto priključili na njihovo lastno Supercharger mrežo polnilnilnic.
Vse skupaj pa vas niti ne bo pretirano udarilo po žepu saj se trenutne cene polnjenja na polnilnicah Supercharger v naši okolici gibljejo okoli 45 evrskih centov na kW pretočene energije. Tudi to je nekaj, kar si mora konkurenca podrobno ogledati in se naučiti, kako hitro in dokaj ugodno napolniti električne avtomobile.
4 kulske
Za konec sem si tokrat pustil sklop o voznih lastnostih Tesle Model S. Model S se serijsko pelje s pomočjo zračnega vzmetenja in tako je vožnja ne glede na podlago udobna in sproščujoča, hkrati pa ob nastavitvi sport omogoča tudi dinamično vožnjo po vijugastih cestah in to v takšni meri, da z lahkoto pozabimo na težo vozilo. Lega na cesti je predvidljiva in zanesljiva, teže vozila ni čutiti, pospeški pa so razred zase.
Morda se 670 konjičev ob teži več kot 2 tone marsikomu ne bo zdel posebej impresiven podatek, a dovolite, da vam postrežem s podatkom, da se Model S z mesta izstreli v 3,3 sekundah in da znaša največji navor kar 842 Nm ter je na voljo praktično od zagona dalje. Zagotavljam vam, da boste ob pritisku na pedal dodobra presenetili in prestrašili vsakega sopotnika.
Za vse tiste, ki vam tako nenadni pospeški niso (vedno) všeč, si lahko odzivnost pedala nastavite v 4 načinih, chill – ta je namenjen lahkotnemu križarjenju in občasnemu prehitevanju ter je najboljši približek tistemu kar od avtomobila pričakuje širša množica ljudi. Sport – v tem načinu se 670 konjičev že dodobra prebudi in večini potnikov že povzroča težave. Insane – že sam prevod te besede (blazen) da slutiti, da ravnodušen ne bo ostal praktično noben potnik in kot zadnji način, je na voljo še »drag strip mode«, ki je označen z majhno raketo in je namenjen samo pospeševanju z mesta na zaprtih cestah. V tem načinu je na voljo tudi tako imenovani »launch control«, ki avtomobil pred pospeševanjem postavi v prežo panterja (sprednji del vozila se povsem spusti k tlom zadek pa dvigne, kar si lahko ogledate tudi v video posnetku) in tako omogoči že omenjeno izstrelitev z mesta do 100 km/h v času ki se ga ne sramujejo niti precej bolj športni avti, za tiste najbolj pogumne lahko omenimo še, da po navedbah proizvajalca hitrost 200 km/h doseže v manj kot 10 sekundah in pospešuje vse do elektronsko omejenih 250km/h.
Verjetno ste med prebiranjem prispevka tudi sami opazili, da se je moje mnenje glede Tesle v času druženja z Modelom S precej spremenilo in obrnilo na pozitivno. To ob vseh »gadgetih«, ki so na voljo, ob dobrih voznih lastnostih, performansah, dometu in izkušnji s polnjenjem, niti ni bilo preveč zahtevno delo za Model S. Vseeno pa naj poudarim, da je model S ob Modelu X vrh ponudbe pri Tesli, in da je temu primerna tudi cena, ki jo zahtevajo zanj. Testni model je ob doplačilu za avtopilota in globoko modri kovinski barvi vsem potencialnim kupcem na voljo za malenkost manj kot 100 evrskih tisočakov, natančneje znaša cena 99.370 evrov.
Vseeno pa lahko po koncu testa precej bolje razumem, zakaj je Tesla prodajno tako uspešna in konkurenca bo morala na nekaterih področjih krepko zavihati rokave, da bo dosegla nivo, ki ga pri Tesli že sedaj ponujajo.
Matej Grofelnik
foto in video: caranduser.com
HVALIMO:
+ Pospeški v načinu insane so res blazni
+ Merilnik hitrosti pred volanom
+ Enostavnost uporabe vseh funkcij na osrednjem zaslonu, intuitivno in praktično.
+ Ogromen zadnji in majhen sprednji prtljažnika
+ Vse kar vidite, je domala že serijska oprema (od hlajenih do ogrevanih sedežev, volana …).
+ Nabor aplikacij v multimedijskem vmesniku je skoraj brezkončen, če si sami tako želite.
+ Dolgočasenje v tem vozilu skoraj ni možno.
+ Aerodinamika in posledična nizka poraba. Poseben palec gor!
+ Polnjenje je resnično mačji kašelj. Tesline polnilnice namreč vedno delujejo!
+ Izvrsten sistem za preračunavanje porabe do vpisane destinacije na navigaciji
+ Vodljivost je ob štirikolesnem pogonu samozavestna in predvidljiva.
+ Možnost brezžičnega polnjenja dveh mobilnikov hkrati.
+ Vrednost glede na vložek je kljub neskromni ceni visoka.
GRAJAMO:
– Smerniki kot tipke na volanu. Če bi bil v Ameriki kjer rondojev skorajda ni se nad njimi nebi pritoževal
– Onemogočanje avtopilota ko ste poredni in ne upoštevate omejtive tudi če so le-te napačno vnešene v sistem.
– Za tako premium limuzino bi bila malenkost boljša zvočna izolacija dobrodošla
– Delovanje “pomožnega” ključa v obliki kartice
Tehnični podatki:
Mere dolžina/širina/višina (mm) | 5.021 / 2.189 / 1.431 |
Medosna razdalja (mm) | 2.960 |
Prostornina prtljažnika (l) | 793 |
Teža (prazno v./dovoljena) (kg) | 2.068 / 2.534 |
Elektromotor | Sinhroni, 400 V |
Največja sistemska moč | 504 kW (670 KM) |
Največji sistemski navor | 842 Nm |
Največja hitrost (km/h) | 250 |
Pospešek 0 – 100 km/h (s) | 3,2 |
Kapaciteta baterije (kWh) | 100 |
Priključna moč (AC / DC) | 11 kW / 250 kW |
Doseg (kombiniran režim) | 634 km |
Poraba (kombiniran režim) | 17,5 kWh/ 100 km |
Poraba na testu | 17,2 kWh / 100 km |
Cena osnovnega modela (v EUR) | 92.990 |
Cena testnega modela (v EUR) | 99.370 |
Uvoznik | Tesla Center Ljubljana |
Spletna stran | www.tesla.com/sl_si |