So taki, ki se peljejo po Primorki in iščejo Lipico in smo tisti, ki bi raje peljali po aveniji Michigan v Dearbornu, predmestju Detroita. Oboji bi iskali le eno – štirinožne ali štirikolesne dobro podkovane črede konj. V Fordovi staji sta poleg mnogoterih zveri sicer le dva resnično neukročena žrebca – Mustang in Bronco, ki najraje galopirata po odprtih planjavah, prvi asfaltiranih, drugi tistih manj utrjenih. Oba štirikolesnika, čeprav povsem drugih pasem (oblik), sta namreč imeni dobila po divjih in v rodeu priljubljenih kopitarjih, ki se žal ne pasejo več po ameriškem divjem zahodu, temveč so vzrejeni v namenskih kobilarnah. Ford Bronco je svojo dolgo in vmes četrt stoletja pavzirano pot pričel v sredini 1960-ih kot kompaktni SUV, ob prehodu v drugo generacijo konec sedemdesetih presedlal v »full size SUV« velikost in svoje »prvo življenje« končal v peti generaciji na sredini 1990-ih. Še pomnite slaven pobeg padle NFL zvezde O.J. Simpsona, ko je v belem Broncu pete generacije in ob 95 milijonih Američanov za TV ekranom med neposrednim helikopterskim prenosom »bežal« pred kifeljci Los Angelesa? O.J se je po filmski vožnji ob spremstvu pol kalifornijske prometne policije ter naknadnem epskem sodnem procesu z odvetnikom Kardashianom v glavni vlogi izmazal iz uvodoma skoraj že zataknjenih vislic za vratom, Bronco pa tudi. Recimo. Fordov SUV je namreč na domače prerijske livade zopet zapeljal v letu 2021, pozno v letu 2023 pa je prigalopiral še na evropske utrjene in tudi neutrjene pašnike.
Nedolgo nazaj sem med deskanjem po spletu zasledil, da bi neimenovani »bruseljski vseznalec« s področja avtomobilske zakonodaje (in medicine očitno) najraje prepovedal uvoz velikih in okornih jekijevskih kočij iz kovačnic Ford, RAM, GMC in Chevrolet, saj da menda pešcem ob trku zadajo veliko hujše poškodbe kot majhne evropske »škatle šibic«. Močno ga namreč jezi, da so naročila ameriških V8 strojev v salonih Starega kontinenta precej poskočila, saj prenekateri Jürgen, Fabio, Łukasz in nenazadnje tudi Janez lovi zadnje izdihljaje teh prvinskih testosterona polnih vozil. Svoje mnenje o belgijskem birokratu bom zadržal zase, bom pa citiral slavnega vladnega korona govorca Jelka s stavkom »Uživajte, dokler lahko!«. In sem oziroma smo! Za pozdrav iz kuhinje vam serviram spodnji napovednik, nato se beremo dalje.
Ko je naš čredni pastir Boštjan prijezdil do mojega ljubljanskega ranča in privezal Bronca na največje parkirno mesto, ki ga moja zemljica premore, smo ugotovili, da ga je komaj zbasal not. Lepa reč, če se to pripeti kje drugje, malce manj v svetu avtomobilizma. Novi Bronco je namreč precej velik voz, dimenzijsko se namreč meri s prav tako zgodovine in legendarnosti polno zvezdino klaso G, oba voza pa si sedaj lastita tudi šestvaljno srce, ampak o tem več besed kasneje.
Sprva preverimo novodobni pedigre Bronca, saj prihaja tako v klasični terenski kot v pomehkuženi Sport izvedbi. Slednja je na prvo žogo evropskim kupcem bolj pisana na kožo (ter garažo in cesto), konec koncev bazira na arhitekturi nam dobro znane Kuge, a to ne bo predmet današnje diskusije, zato jo bomo zaprli tukaj, zdaj. Testni Bronco je namreč čistokrvni ameriški terenec, katerega temelj izvira iz Rangerja, najbolj uspešnega pickupa na evropskih tleh, in je poslan na trg kot neformalni konkurent Jeepovemu Wranglerju. Novodobni Bronco tako odlikujejo inteligentni štirikolesni pogon, dobrih 26 cm oddaljenosti od tal, 7 načinov vožnje s peterico po neutrjenem terenu, Bilsteinovo vzmetenje za prečenje najbolj zahtevnih terenov in možnost brodenja po 80 cm globoki vodi. Pravi tabornik torej z nekaj alpinističnega znanja, brez kančka mestne uglajenosti.
Ne bo povsem držalo, saj v robustno in oglato zastavljenem ambientu naletite na velik 30,5-centimetrski multimedijski osrednji zaslon, Bang & Olufsen premium ozvočenje z nizkotoncem za nažiganje vam ljubih melodij, usnjene in električno pomične sedeže ter kup sodobne digitalno-asistenčne navlake s predalom za brezžično polnjenje mobilnika. To zadnjo oznako nikar ne vzeti v slabem smislu, saj 360-stopinjska kamera, adaptivni tempomat in podobne rešitve močno olajšajo pot do naslednjega zabaviščnega parka – hribi, močvirja, kolovozi in gozdne poti vseh vrst. To so Broncova (in vaša) igrišča, kjer velikost in robatost avtomobila ne omejujeta pri razposajenosti.
Da je Bronco pravi pobalin poskrbi njegovo V6 srce. 2,7-litrski prisilno polnjeni agregat zmore 335 KM in 563 Nm navora, ki ga preko 10-avtomatike prenaša na vsa štiri kolesa – pri Broncu Outer Banks to pomeni pravcati terenski 4×4 z izbirnim vklopom sprednjega ali zadnjega elektronskega diferenciala, ki omogočajo izbiro med 4WD Low, 4WD High, 4WD Automatic in 2WD High (zadnji pogon). Temu dodajte še sedmerico voznih profilov (Normal, Eco, Sport, Slippery & Sand, Baja, Mud & Ruts in Rock Crawl), ki jih jezdec izbira preko vrtljivega GOAT (Goes Over All Terrain) stikala in samodejno prilagodijo odziv pogona ter vse zgoraj naštete pogonske tehnike. Enostavno in praktično – povsem ameriško. Tudi nekaj manj kot 7 sekund z mesta do stotice vas ne bo pustilo ravnodušnih, malce manj veselja pa bo na hitrih avtocestah. Bronco namreč ne gre hitreje kot 160 km/h, vendar ne zaradi pogona temveč hribovskega podvozja. V zimskih gojzarjih na katere lahko namestite alpinistične dereze pač ne šprintate na asfaltu, takisto velja za Bronca in njegove terenske čeveljce.
»A velik žre?« so ob izbuljenih očeh takoj na plano izpljunili vsi nebodijihtreba zavistneži. Ja, nekaj pa… Deset in pol v povprečju na celotnem testu, kjer nas je Bronco vmes praktično dostavil ob krožnik s štruklji na Kofcah, pa vse do sprejemljivih devet na normnem krogu. Dve toni tristo in nabrit bencinski pogon na terenskem vzmetenju niso zmagovalni recept za varčnost, za prešerno veselje pač! Tudi tisto, ko utrujeni po celodnevni hoji v hribih svojo zadnjo plat posadite na izvlečno platformo v 470-litrškem prtljažniku, radostno sezujete pohodne čevlje in se nasmejite odlično preživetemu dnevu v naravi, ki se bo nadaljeval tudi do doma. Morda pa si v poletnih dneh v nekaj minutah snamete streho in vrata ter se odpravite ogledovat zvezde nekam visoko, kamor se peš tako pozno ne bi odpravili. Opcij kako unovčiti Bronca je mnogo, malce manj pa ugodnih načinov kako ga pripeljati v domačo garažo.
Bronco Outer Banks namreč zahteva vsaj 88 tisočakov protivrednosti, bolj bogata Badlands opcija pa še dodatnih šest, kar je skoraj še enkrat toliko kot zanj zahtevajo v njegovi očetnjavi. Kompromis med ameriško cestno zabavo in evropsko davčno zakonodajo je potrebno precej drago plačati … Tisti, ki si svoje sanje lahko privoščite, pa si boste domov pripeljali veliko žlico ameriškega divjega zahoda na kolesih, ki močno izstopa iz evropske delno elektrificirane pločevine.
4 kulske
Fotrov kotiček
Evropski in mestoma tudi azijski proizvajalci (z izjemo Kitajcev) v salone rinejo svoje novodobne električne reinkarnacije modelov, ki smo jih na Starem kontinentu nekoč kupovali v milijonih in so romantično zasidrani v našo memorijo. Pompozen prihod, velike napovedi in predvsem prodajna pričakovanja čez leto ali dve rezultirajo v krčenju proizvodnje, nesmiselno porabljenih stroških razvoja in zadnje tedne tudi v novicah o zapiranju tovarn. Oprostite, nostalgiji navkljub kupci ne bomo kupovali pregrešno dragih pralnih strojev v podobi avtomobilov naših babic in dedkov.
Jenkiji se tega zavedajo, vsaj malo očitno, in ponovno oživitev jemljejo zelo resno – tudi spoštljivo do kupcev. Bronco ima tako ob reinkarnaciji dve plati – udomačeno Sport za primestne prebivalce in klasično neukročeno za vse zabave želje. Preko Atlantika Bronco Badlands namesto nerazumljivih 95 evrskih tisočakov stane skoraj natanko pol manj. Smo Evropejci res tako zategli, da smo pričeli sanjati o osupljivo do stotice hitrih a dolgočasnih električarjih, ki ne sežejo niti do gležnjev prisilno podprtemu V6? Hvala modri oval, da vsake toliko k nam še pripelješ voz, ki razbije vsakodnevno e-sivino in nam vlije nekaj dodatnega adrenalina v krvni obtok.
Blaž Likovič foto: caranduser.com
HVALIMO:
+ Okrogli žarometi, oglata oblika in neukročen konj na nosu. To je lahko samo Bronco!
+ Imidž divjega Zahoda, ki prijezdi kot sedlo na konju.
+ Namenska izdelava, pri kateri prednjači zabava in ne luksuz.
+ GOAT funkcija je kot Lindtova bombonjera – kar izbereš je dobro, kaj dobro, odlično!
+ Samozavest, ki jo tak voz vliva med prečenjem klasičnim vozilom nepredstavljive poti.
+ Izvlečna platforma, miza ali polica v prtljažniku. Nanjo sede tudi nič kaj suhljati kavboj popolnoma brez slabe vesti.
+ Pogonska tehnika, ki se jo vika.
+ V6 agregat in njegov glas. Ko bi videli šokirane face mimoidoče na kolovozih in makedamih…
+ Odstranljiva varata in streha. Sicer ne domujemo na Floridi ali v Kaliforniji, lahko pa paradirate po slovenski obali ali ob Jadranu v tem slogu…
+ Nekomplicirana digitalizacija, posrečeno postavljene tipke in kup držal, da potnikov ne meče kot krompir po kesonu.
+ Poskočni konjiček na volanu, multimedijskem ekranu in prevleki rezervne gume – smerokaz za zabavo.
+ Ločeno odpiranje zadnjega stekla in na stran odpirajočih se prtljažnih vrat.
+ Reinkarnacija, ki je prinesla še več zabave kot jo je nudil izvirnik pred odhodom na dolg počitek.
GRAJAMO:
– Evropski cenik bo poskrbel za redke primerke na asfaltu.
– Zvočna zatesnjenost bi kljub odstranljivim elementom lahko bila malce boljša.