Site icon CarAndUser.com

Fiat 500X Cabrio Sport 1.5 GSE Hybrid

Pisalo se je leto 2013 in kot golobradi avtomobilski navdušenec sem si lastil Fiata 500 Sport … Kaj se je od takrat spremenilo in kaj ostalo enako? Po več kot desetih letih se ponovno srečava s Fiatom 500. Od takrat sva se oba malce postarala pridobila nekaj centimetrov in kilogramov, “Fičo” je pridobil še dodaten par vrat, izgubil pa je streho.

Že res da “izvirna” oblika Fiata 500 še vedno obstaja, a so pri Fiatu sledili trendom na trgu in lansirali model X, B-SUV avto, ki igra na strune nostalgije in šarma manjšega bratca.
Oblika, kljub dvignjeni karoseriji in “terenskim” obrobam okoli koles, ostaja prepozvnavna. Okrogle sprednje luči v dveh vrstah, značilna silhueta, kromirana letev nad tablico zadaj in legendarno oblikovane zadnje luči ne puščajo dvoma, da gre za “cinquecenta”. Da vas vseeno stalno opominja, v katerem avtu se vozite, in da to opazijo tudi ostali, so logoti nameščeni na skoraj vsak sestavni del avtomobila.

Testiranec pa še dodatno izstopa po svoji strehi! Slednja je platnena in se v dobrih 18 sekundah elegantno, v retro slogu, s pritiskom na gumb zloži na zadnji del strehe, nad nami pa se razprostre širno nebo … če seveda ne dežuje …

Platnena streha se sicer ne pospravi v zadek vozila, kot smo tega vajeni pri klasičnih kabrioletih, a se vseeno obnaša kot prava kabrio streha. Tako lahko svojo “navdušenje” nad lokalnimi “Rossiji” na svojih Vespah po ulicah Trsta izrazite kar čez odprto streho, prav tako pa ponuja svež vetrič v poletni vročini. A kot rečeno ima ta streha vse lastnosti kabria, torej tudi slabe. Občasno se boste prestrašili hrupa sosednjega tovornjaka v tunelu, bobnenja pri hitrostih nad 90 kilometrov na uro, rahlega škripanja zaradi pomankanja vmesnega veznega dela na strehi in zvoka dežja v slabem vremenu.
Kljub vsem “tegobam” glede strehe je vožnja prijetna, za kar poskrbi ravno prav trdo nastavljeno podvozje in posamične obese na zadnjem kolesnem paru. Vseeno pa, kljub oznaki Sport, podvozje in volan ne simpatizirata s športnim priganjanjem skozi zavoje. Volanu za kaj takega manjka nekaj trdote in natančnosti, podvozje pa se SUV-jevsko nagiba v ovinkih.
K prijetnemu nastavljanju sončnim žarkom pri vožnji po obalnih cestah pripomore tudi notranjost. Ta je ergonomsko dobra, oblikovno pa zanimiva, z nekaterimi oblikovnimi elementi, ki spominjajo na originalno Petstotko. Prostora je, glede na zunanji izgled, ogromno in niti štirje odrasli potniki ne bodo imeli nikakršnih težav, tudi če se bodo odpravili na daljše poti. Prav tako pa ne bodo prikrajšani za svojo prtljago, saj je prtljažnik zelo darežljiv s prostorom. Sedeži so udobni tudi na daljših poteh, vseeno pa se notranjosti malce poznajo leta, saj je za današnje standarde zaslon info-zabavnega sistema miniaturen, števci pa, kljub temu, da so precej bolj pregledni kot nekateri novodbni, že veljajo za “vintage robo”. Nenazadnje lahko povemo, da je 500X dobil naslednika v obliki Fiata 600, ki bo ponujal vse najmodernejše rešitve avto industrije.
4 kulske

Sodi tudi pogon v kategorijo “vintage” izdelkov? Nikakor ne! Pogonski sklop v testirancu je hibriden, sicer podatka o moči elektromotrja in velikosti baterije ne gre zaslediti in le-ta deluje bolj kot mehki hibrid, a vseeno deluje poskočen in rad pokaže svojih 130 vrancev. V veliko pomoč pri tem mu je zelo dober 7-stopenjski samodejni menjalnik. Malenkost gre pograjati pogonski sklop, a zgolj pri preklapljanu iz električnega v bencinski način, saj se ta preklop občasno zgodi precej sunkovito in nekontrolirano.

Po drugi strani lahko 500X pohvalimo pri porabi, saj je med našim testom povprečen zapitek po 100 kilometrih znašal 5,5 litra.
Ponovno snidenje s Petsotko je postreglo s številnimi spremembami, šarm in oblikovne poteze pa so ostale enake. Tudi pri ceni Fiat ni pretirano zrasel, tako lahko praktično popolno opremljenenega 500X Sport z zanimivo streho, dokler ga dokončno ne nasledi Fiat 600 iz salona odpeljete za 28.980 evrov.

Če bi torej radi poseben avtomobil in vas tipične italijanske “muhe” ne motijo preveč, je lahko 500X dobra izbira, v kolikor pa se za šarm in kabrio streho ne zmenite preveč, pa konkurenca (tudi znotraj skupine Stellantis) lahko ponudi nekaj več a boste morda zato morali primakniti tudi še kakšen dodatni evro.

Matej Grofelnik
foto in video: caranduser.com

HVALIMO:

+ atraktivna podoba
+ spodobna poraba

+ pristen cabrio občutek

+ prostorna notranjost
+ ohranja pedigre 500


GRAJAMO:

– občasno cukanje pri menjavi pogona

– avtonomija hibridnega sklopa
– zvočna zatesnjenost strehe

Tehnični podatki:

Mere dolžina/širina/višina (mm) 4.264 / 1.796 / 1.580
Medosna razdalja (mm) 2.570
Prostornina prtljažnika (l) 350
Teža (kg) 1.405
Agregat Bencinski, štiri-valjni, vrstni
Delovna prostornina (ccm) 1.469
Največja moč pri vrt./min. 96 kW (130 KM)
Največji navor pri vrt./min. 240 Nm
Največja hitrost (km/h) 194
Pospešek 0 – 100 km/h (s) 9,4
Posoda za gorivo (l) 48
Poraba po EU normah (l/100 km) 5,2
Poraba goriva na testu (l/100 km) 5,5
Emisije CO2 (g/km) 139
Cena osnovnega modela (v EUR) 25.490
Cena testnega modela (v EUR) 28.980
Uvoznik  Avto Triglav d.o.o.
Spletna stran www.fiat.si
Exit mobile version