Site icon CarAndUser.com

Ducati Scrambler Icon

Odkar vem za Ducatijevega Scrabmlerja sem bil prepričan, da ima ime nekaj skupnega z vmešanimi jajci (scrambled eggs). Prepričan sem bil, da gre zgolj za nekoliko nenavaden PR.

Med druženji z Ducatijevim posebnežem pri sebi nisem nikdar opazil omenjenega pojava. Ob vsakodnevni uporabi je bila vožnja uglajena in udobna. “Morda pa so Scramblerja poimenovali ljubitelji manj utrjenih voznih površin,” sem pomislil … in živel v zmoti do dan danes. “To scramble” v tem primeru pomeni “hitro jo ucvreti po težavnem terenu”. Največkrat s pomočjo vseh okončin. In ime je nekako dobilo pravi pomen.


Skratka. Če bi izbiral motor kot modni dodatek, bi to bil nedvomno Ducati Scrambler. Preprosto izgleda kul. Retro. Oldskul. Nekaj, na kar bi posadil James Deana. Ali pa Roka Fernegjo. Kar so razni novodobni Fiati 500, Renault 5 in Citroen Ami, je v smetu motociklizma Ducati Scrambler.

Original izhaja iz davnega leta 1962. 250 kubikov in 13 kilovatov in morje kroma. Koncept se je prijel kot vsestransko prevozno sredstvo, primerno tako za ilegalne cestne dirke, kakor tudi za preganjanja po brezpotjih. Skratka preprost, zabaven, vsestranski in zanesljiv motor. Ikona na dveh kolesih, vredna “rezurekcije”.


800 kubikov, 54 kilovatov, cevni okvir. Krom se je umaknil sodobnejšim materialom (škoda), so pa ostale napredne tehnične rešitve nadvse diskretno vkomponirali v retro celoto. Za imitacijo “izolir traka” se bohoti sodoben LED žaromet, nad zaviranjem bdi ABS, pospeševanje nadzoruje elektronika s štirimi stopnjami, na voljo pa sta tudi dve motorni “mapi”. Tu je še 4,3-palčni prikazovalnik, ki ga lahko spoprijateljite s kopico elektronskih naprav in aplikacij. Najnovejša različica je lažja, bolj uglajena, z izboljšano ergonomijo in ciklistiko, žlahtnejšega glasu in bolj varčna.


Seznam dodatne opreme in okraskov je ciljni publiki primeren – torbe in kovčki, izpuhi, krmila, ogledala, barvna paleta in kozmetični dodatki, platišča (tudi z naperami), terenske zaščite, vetrobranska stekla, navigacija, ogrevanje ročic, “quick shift” in celo pregrinjalo za motor. Za kak dodaten evro bo vaš Scrambler z lahkoto unikaten.

Osnovno poslanstvo Scramblerja se v primerjavi z izvirnikom ni spremnilo. Motor se pelje lahkotno in igrivo. Da se prevažam z 800-kubičnim strojem sem razbral zgolj zavoljo zmogljivosti. Vijuganje po naših vrlih magistralkah je prijetno in zabavno. Pospeševanje, zaviranje, polaganje v zavoj. Motor kot celota deluje odlično … tja do 120 km/h. Potem zadevščine zavoljo vetrnega piša niso več tako prijetne. Scrambler pač ni motor za dolge razdalje. Malo za okrog hiše, do bližnjega kafiča, kakšen popoldanski skokec na obalo. Ki jo lahko raziskujete tudi po prašnih makedamskih cestah.

Ducati Scrambler je pravi pajdaš za gizdalinske podvige ali obujanje mladostnih norčij. Pa še denarnica ne bo preveč trpela.

Aleš Majerič
foto: caranduser.com

HVALIMO:

+ Videz
+ Seznam dodatne opreme
+ Cena

GRAJAMO:
– Ni za dolge razdalje

Tehnični podatki:

Vrsta agregata dvovaljni V-motor, zračno hlajen
Prostornina (ccm) 803
Največja moč pri vrt./min. 54 kW (73 KM )  pri 8.250
Največji navor pri vrt./min. 65 Nm pri 7.000
Zagon električni
Vbrizg goriva elektronski vbrizg
Medosna razdalja 1449
Menjalnik Šeststopenjski menjalnik
Višina sedeža (mm) 795
Teža (kg) 185
Posoda za gorivo (l) 13,5
Pnevmatika spredaj 110/80 18R
Pnevmatika zadaj 180/55 17R
Najvišja hitrost (km/h) 198
Cena testnega motocikla (v EUR) 10.490  (akcijska cena)
Uvoznik As Domžale
Spletna stran www.ducati.si

 

Exit mobile version