Site icon CarAndUser.com

BMW F 800 GS

Če sem pred desetletji sanjal o “cestakih”, so se z leti moje preference več kot le rahlo spremenile. Pač, posledica let, anatomskih izzivov in programske opreme. Le finančni aspekt v določenih pogledih ostaja enak.

Sedaj že kako desetletje sanjam o “geesu”. Postaven Bavarec s skorajda plemiškim pedigrejem, udoben, zmogljiv, poln potuhe v obliki kopice elektronskih pomagal in vestransko uporaben. Z njim lahko križarite po avtocestah, se prekladate med serpentinami ali “prašite” po brezpotjih. Dinamično ali ležerno. Skratka enosledno vozilo, da ga vikaš. In kje je težava? V bistvu je ni. Vse je odvisno od vaših želja.

Kar se tiče potovalnih zmogljivosti, osebno še vedno ostajam pristaš bokserja. Če pa bi potreboval kaj lažjega za “okrog hiše” ali pa morda za terensko delo, ki presega povprečne makadamske ceste, pa bi vsekakor malce bolj premislil. Hišna alternativa? BMW F 800 GS!

BMW F 800 GS je od večjega brata skoraj 40 kilogramov lažji. Takisto premore dva velja, le da je njun polžaj nekoliko bolj pokončen … pravzaprav povsem pokončen in vzporeden. 895-kubični dvovaljnik je plod dela pridnih avstrijkih prstov v Rotaxu. Postreže s 64 kilovati (opcijsko vam ga v tovarni nastavijo tudi na 35 kilovatov) in 91 Nm navora. Razmerje moč/teža znaša 0,1 kilovat na kilogram “žive vage” več v prid večjega brata. F 800 GS premore jekleni okvir, R 1250 aluminijastega. Z dolžino sta nekje v istem rangu sedež pa je pri manjšem Bavarcu štiri centimetre nižji. Ne sliši se veliko, pa vendar pomaga.

Priznam, da se z F 800 GS po brezpotjih nisem preganjal. Priznam tudi, da tega nisem počel niti z bokserskim sorodnikom. Vendar če se res vživim in če lahko trditev podkrepim z izkušnjami dvoriščnega manevriranje, bi iz grmovja raje pobiral štirideset kilogramov lažjo “beštijo”. Kar se tiče samih cestnih zmogljivosti, je pri obeh različicah moči več kot dovolj. Avtocesta? Hja. F ne premore neke silne vetrne zaščite, tako da bodo končno hitrost “izkušali” le krepki in odločni uporabniki. Tukaj priporočam vetrobransko steklo s seznama dodatne opreme – osem centimetrov višje in tri centimetre širše.

Se pa lahki atlet oddolži z naborom opreme. Serijsko premore barvni TFT zaslon s povezljivostjo, Full-LED žaromete, dinamični nadzor moči, ABS, tri načine vožnje in USB priključek. Na seznamu dodatne opreme pa so še elektronski nadzor podvozja, gretje sedežev, dodatna LED svetila, športni izpuh, Enduro paket, še izdatnejša četica elektronskih pomagal, dodatne barvne kombinacije, kovčki, torbe, ščitniki, vetrobranska stekla in kozmetične pritikline. Kot se pač za Bavarca spodobi.

Najbolj prepričljiv dejavnik, vsaj zame, pa je gotovo cena. Ta odtehta marsikaj. Pri slabih dvanajst tisočakih znaša evrski razkorak med osnovnima modeloma sedem tisočakov! V konfiguratorju pa sem F 800 GS prignal do dvaindvajset tisočakov. Sicer pa je odločitev vaša.

Aleš Majerič
foto: caranduser.com

HVALIMO:

+ Se znajde na vseh cestnih podlagah
+ Okretnejši od večjega brata

GRAJAMO:
– Cena dodatne opreme
– Pri standardni opremi slabša vetrna zaščita

Tehnični podatki:

Vrsta agregata Vodno hlajen štiritaktni dvovaljni motor s štirimi ventili na valj, upravljanimi z nihajnimi vzvodi, dvema zgoraj ležečima odmičnima gredema in mazanjem s suhim oljnim koritom
Prostornina (ccm) 895
Največja moč pri vrt./min. 64 kW (87 KM) pri 6.750
Največji navor pri vrt./min. 91 Nm pri 6.750
Zagon električni
Vbrizg goriva elektronski vbrizg
Medosna razdalja 1556
Menjalnik Šeststopenjski menjalnik s parkljasto sklopko, vgrajen v ohišju motorja
Višina sedeža (mm) 815
Teža (kg) 227
Posoda za gorivo (l) 15
Pnevmatika spredaj 110/80 R19
Pnevmatika zadaj 150/70 R17
Najvišja hitrost (km/h) 190
Cena testnega motocikla (v EUR) 15.429,00
Uvoznik BMW Group Slovenija d.o.o.
Spletna stran www.bmw-motorrad.si

 

Exit mobile version