V začetku septembra smo se z uredništvom mudili po nemški prestolnici, kjer smo črpali informacije ter spoznavali kažipote prihodnosti tehnike v sklopu sejma IFA. Previdnost s kančkom negotovosti, z obilico okoljevarstvene note, bi sejem v zapis strnil Kosovel. Vendar bolj kot trenutno gospodarsko in politično napeto obdobje, me bega vprašanje, ali se sploh zavedamo posledic zdajšnjih dejanj?
Popoldneve v Berlinu smo izkoristili za ogled centra mesta, malce manj znanih znamenitosti ter nakupovalnih centrov. Eden za nas bolj interesantnih je Sony Center, kjer imajo vedno na voljo določene artikle po sila ugodnih cenah. Tokrat ni bilo izjeme, saj so skoraj vsi artikli imeli vsaj 30-odstotno znižanje. Se sprašujete zakaj? Prodajalec nam je odgovoril, da bodo trgovino zaprli, saj vse več ljudi nakupe opravlja preko spleta.
Statistika že lep čas govori v prid spletnim nakupom, ampak zdi se mi, da določene stvari pač ne gre kupiti na ‘blef’, brez da bi se artikla dotaknili, preizkusili … seveda, na koncu dneva ga morda res še vedno naročimo preko spleta, vendar poanta je v tem, da obstaja možnost nekje stvar videt. Povedano drugače, če testnih slušalk Sony WH-1000XM5 ne bi videl ter preizkusil, bi jih v spletni trgovini zagotovo preskočil. No, sklepam da jih niti ne bi ozrl, saj so zelo verjetno, ob priporočeni ceni 420 evrov, postavljene na sam rep ponudbe. Saj veste, kako gre razvrščanje artiklov v spletnih trgovinah – od najcenejšega do …
Ne sodi dame po obleki!
Kot je v letu 2022 v navadi, je embalaža največkrat narejena iz recikliranih materialov. Sonyjeve naglavne slušalke pri tem niso izjema, saj so zapakirane v večjo škatlo s centralnim odtisom modela. Roko na srce, marketinški oddelek bi se lahko domislil kakšnega bolj pompoznega imena, kot zmes črk in številk, katere so bolj primerne za tiskalnik kot višje cenovne slušalke. WH-1000XM5 so torej naslednice WH-1000XM4. Razlika?
Dokopajmo se do slušalk. Ko odstranimo vrhnji pokrov škatle, nas pozdravi lepa ‘torbica’ peščene barve in origami oblike, ki svojo pravo plat razkrije, ko zadrgo odpeljemo z enega na drugi konec. Slušalke elegantno umeščene v oblazinjeno notranjost, kjer se v sredini nahajajo magnetna vratca, pod katerimi se skriva polnilni kabel ter audio priključek. Pa pustimo zdaj detajle. Ob prvem stiku z naglavnimi slušalkami me prešineta dve besedi: mehkoba in lahkotnost, kar se prevede v trajajoče udobje.
Nočem dajati vtisa prodajnika, ampak naglavne slušalke Sony WH-1000XM5 sem res uporabljal oziroma preizkušal kar zajetno število ur in preprosto gre za ene bolj udobnih slušalk na tržišču. Z novo generacijo sta ‘slušalki’ malenkostno pridobili na velikosti, zato večino ušes prijetno zaobjameta. Pika na i je definitivno mehkoba blazinic oblečenih z veganskim usnjem, ki poleg udobja doprinese tisti ‘premijski’ občutek končne obdelave slušalk. Te izgledajo naravnost fantastično, z minimalnimi, tekočimi linijami, združenimi s funkcionalnostjo.
Številni kritiki so se obregnili ob dejstvo, da peta izdaja Sonyjevih slušalk nima več pregibnih slušalk, s čemer naj bi se otežil transport, saj je posledično večjih dimenzij tudi prenosna torbica za shranilo. S komentarjem se delno strinjam, a menim, da so naglavne slušalke WH-1000XM5 zasnovane v smeri modnega dodatka. Za damo z variabilnim načinom pisarniškega dela, ki obožuje glasbo, se ob branju knjige ne pusti motiti in na ustrezen dan kombinira svoj zunanji izgled v barvnem stilu naglavnih slušalk. Vsaj takšen pečat so naredile name v času preizkusa. Enostavno so prelepe, da bi z njimi lomastili po letalih okoli sveta. Za to imajo pri Sonyju v ponudbi manjše, žepne ‘earbudse’.
Utišajo slehernega pihalca listja!
Ali sem že omenil, da je pihanje listja Sizifovo delo? Če ga ob zaključku ne pobereš ali kupa obtežiš, bo naslednje jutro situacija identična včerajšnji. No, hišnik sosednjega vrtca tega koncepta ne ali pa noče razumeti, in postopen konec poletja že kliče po dopoldnevih pihanja listja. Tokratna obramba v obliki naglavnih slušalk Sony WH-1000XM5 mi je prihranila kar nekaj nevronov. In ja, izboljšana tehnologija odpravljanja šumov dela čudeže. Iz 4 mikrofonov predhodnika, se peta generacija ponaša s kar 8 mikrofoni za zaznavanje hrupa iz okolice.
Seveda k delovanju pripomore še kup programov oziroma algoritmov, ki so kot akronimi našteti na Sonyjevi produktni strani, a najpomembneje je, da stvar deluje. In to še kako učinkovito, ravno pri visokih frekvencah, kot je pihanje listja, katere so do nedavnega še vedno ‘pricurljale’ v malo uho. V sklopu aplikacije za pametni telefon lahko delovanje do potankosti upravljate, med drugim tudi funkcijo transparentnosti, ki ima kar 20 stopenj prepuščanja zvoka okolice. Zadeva je precej uporabna, če slušalke uporabljate v urbanem okolju, ko ste izpostavljeni prometnemu vrvežu.
Še ena zanimiva funkcija je Speak-to-Chat, ko se recimo ustavite za kratek pogovor, slušalke pa bodo samodejno zaustavile predvajanje glasbe in do ušes spustile zvok iz vaše okolice. Ko pa pogovor zaključite, se bo predvajanje glasbe samodejno nadaljevalo. Enako se bo s funkcijo takojšnjega premora predvajanje samodejno prekinilo tudi, ko boste slušalke sneli z glave, za kar je zaslužen senzor prisotnosti, ki je po novem skrit pod tkanino v notranjosti slušalke.
Mogoče je smiselno, da nanizam še nekaj splošnih karakteristik, kot je recimo dejstvo, da je slušalke možno spariti z dvema napravama istočasno. Ko prejmete klic, bodo slušalke vedele, iz katere naprave prihaja, ter se bodo z njo takoj samodejno povezale. Seveda pa lahko med napravama hitro preklapljate tudi z enostavnim dotikom gumba. Avtonomija preizkušeno zagotavlja več kot dan poslušanja glasbe ter uporabe funkcije za odpravljanje hrupa iz okolice. V kolikor se slednja izklopi, se doba delovanja podaljša na skoraj 40 ur. Ampak, vse možnosti naglavnih slušalk lahko brez skrbi uporabljate zavoljo opcije hitrega polnjenja, ki v samo 3 minutah doda energijo za nadaljnje 3 ure poslušanja.
Slušalke Sony WH-1000XM5 so brez ovinkarjenja ene boljših naglavnih slušalk na tržišču. Kljub višje postavljeni priporočeni maloprodajni ceni 420 evrov, se izkažejo v kvalitetnem predvajanju glasbe, odličnem dušenju hrupa iz okolice, razločnem zajemu in interpretaciji vašega govora med virtualnimi sestanki ter udobni trajajoči izkušnji začinjeni s stilom ter kančkom prizadevanja za ohranjanje okolja.
Rocco
foto: caranduser.com