V tej luči je dobro vedeti, da robotski sesalniki zmanjšajo porabo energije v gospodinjstvu. Vas zanima, kako in kaj boste od tega imeli?
Zaradi majhnosti in kompaktnosti morajo biti robotski sesalniki v vseh pogledih optimalno zasnovani, pri čemer je energetska učinkovitost visoko na lestvici pomembnosti. Vendar ni preprosto na eni strani zagotoviti zadostno avtonomijo, saj nihče ne želi, da se robot med čiščenjem prepogosto vrača na postajo polnit baterije in na drugi optimalno čiščenje, ne da bi upoštevali vse njegove lastnosti. Nekateri proizvajalci se hvalijo z nadvse visokimi sesalnimi močmi, a pri tem pozabljajo na univerzalno resnico – ko motor deluje z največjimi obrati, baterija nadvse hitro izgublja »dušo«.
Eni od bolj učinkoviti v tem segmentu so robotski sesalniki Roomba, ki porabijo bistveno manj energije od običajnih. Tega ni težko razumeti. Ker je košek blizu krtače in ustja, ne potrebuje motorja z močjo preko tisoč vatov, da smeti potujejo skozi cevi do meter in več oddaljene vrečke v telesu sesalnika. Zadostuje motor z močjo med 30 in 40 vatov. To hkrati pomeni, da zlahka sesa in celo briše tla vsak dan, poraba energije pa bo še vedno občutno manjša od porabe klasičnega sesalnika, s katerim stanovanje posesate enkrat tedensko. Redno vsakodnevno sesanje obenem odpravi potrebo po občasnem globinskem čiščenju prostorov, za katero vemo, da je energetsko še bolj potratno. Matematika je pri tem neizprosna, pa sploh nismo upoštevali vašega časa, ki je ravno tako dragocen kot energija.
Ko opravijo delo, se roboti vrnejo na postajo. Poleg tega samodejne funkcije in napredni urniki čiščenja omogočajo prilagoditev časa sesanja glede na dejanske potrebe. Ko na tleh ni nepotrebnih predmetov, saj robot porabi manj energije, če se mu ni treba po nepotrebnem izogibati stvarem. Ali ko predvidevamo, da so nekateri prostori bolj umazani. Pravočasnost je pri tem še kako pomembna. Vzemimo kar konkretni primer. Kadar vemo, da je predsoba nasmetena, je bolje, da robota takoj pošljemo tja in preprečimo, da se smeti prenesejo v druge prostore, saj bo potem moral očistiti vse in bo zato porabil več energije.
Rudi Leskovec
foto: caranduser.com