Med igro z avtomobilskimi kartami 6-letni nečak izpostavi, da avtomobil letnika 1938 res dobro zgleda na fotografiji. Odraslim je seveda logično, da so ta primerek fotografirali nedavno na eni izmed avtomobilskih razstav, vendar kako to razložiti malčku, ki lažje nastavi profil Netflixa, kakor pospravi svojo razdejano sobo?
Pogovor se je nadaljeval v smeri, da je ta avtomobil zapeljal s tekočih trakov v letu, ko se je rodila moja še živeča babica. Nečakovo začudenje je še malo narastlo, ko sem mu omenil, da babica v njegovih letih ni imela dostopa do fotoaparata, kaj šele barvnega. Namreč, draga fotografska oprema ni bila dostopna širši populaciji, imeli so jo le posamezniki, ki so nato tržili fotografske storitve. Ja, kar daleč smo prišli v teh dobrih 90. letih. In da ne zaidemo preveč, poanta pogovora je bila, da sem nečaku predstavil faze razvoja dotičnih izumov, ki so danes skorajda samoumevni.
Ne verjamete? No, nečaku je čisto jasno, da lahko telefonski klic sprejmeš z uro na zapestju ter mu nič kaj veliko dodatnega vzhičenja ne predstavlja funkcija pametne ure Huawei Watch D2, ki je prva na svetu potrjena za ambulantno spremljanje krvnega tlaka (ABPM). Po drugi plati pa sem model D2 poveznil na roko babici in v manj kot minuti dobil izpisane podatke, s katerimi bi zdravniki pred pol stoletja rešili marsikatero življenje.
Hitrost je ključnega pomena v medicini, sploh ko govorimo o zgodnjem odkrivanju vzorcev. Za nameček lahko slednje algoritem spremlja in jih prepoznava. A poleg tega se je treba zavedati, kako je zgledal merilec tlaka dobrih 30 let nazaj – od tod namreč izvira grafika in nekakšen zaščitni znak zdravnikov (slušalke + ročna črpalka). Naprava, za katero skorajda potrebuješ orožni list, se je z leti elektrificirala ter s tem postala bolj natančna. Zdaj pa se je zadeva skompaktirala ter postala nekakšna medicinska sestra na zapestju.
Glavna funkcija nove pametne ure je neprekinjeno 24-urno spremljanje krvnega tlaka neposredno na zapestju. Merjenje poteka po principu, ki ga uporabljajo manšetni merilniki – z napihovanjem in postopnim spuščanjem zraka iz obroča, vgrajenega v pašček. Meritve se izvajajo v nastavljenih časovnih intervalih. Ker je za natančnost pomembno, da ste med merjenjem v sproščenem sedečem ali stoječem položaju, vas ura pravočasno opomni na prihajajočo meritev, ki se bo samodejno izvedla tudi ponoči.
Huawei Watch D2 je prva pametna ura na svetu, namenjena ambulantnemu spremljanju krvnega tlaka (ABPM), ki ima certifikat kitajske uprave za medicinske pripomočke (NPMA) in izpolnjuje zahteve MDR regulative Evropske unije. Naprava vključuje visoko natančno tipalo tlaka, kompaktno zračno blazino ter najnovejši sistem TruSense, premierno uporabljen v seriji Huawei Watch GT 5, katere test si lahko preberete tukaj. Ta omogoča hitrejše in bolj zanesljivo snemanje elektrokardiograma (EKG) ter spremljanje srčnega utripa, nasičenosti krvi s kisikom, ravni stresa in temperature kože. Ura z enim dotikom izmeri devet ključnih telesnih parametrov in pripravi poročilo (Health Overview), ki podpira celostno upravljanje zdravja in zgodnje prepoznavanje možnih zdravstvenih tveganj.
In kako se izkaže v praksi? Zavidljivo, so bile besede moje mame, ki deluje že več kot 30 let v zdravstvu. Pravzaprav se izmerjeni parametri hudičevo dobro ujemajo tako z ročnim kot elektronskim merilnikom krvnega tlaka. Velja še omeniti rezultate meritev srčnega utripa ter nasičenosti s kisikom, ki so enako merodajne in služijo kot opora za redno domačo kontrolo.
Vse zapisano pa je le del funkcij pametne ure Huawei Watch D2, ki pri tem še ponuja kar 80 različnih športnih načinov ter omogoča spremljanje ciljev, povezanih z vadbo, prehrano, spanjem, telesno težo in obvladovanjem stresa. S tem uporabnikom pomaga vzpostaviti zdrave navade, ki prispevajo k bolj zdravemu življenjskemu slogu in učinkovitemu uravnavanju krvnega tlaka.
Nova pametna ura se ponaša z elegantno in tanko zasnovo, ki vključuje ultra ozko mehansko zračno blazino, vgrajeno v pašček, ter kvadratni zaslon velikosti 4,6 centimetra (1,82 palca). Črna ali zlata različica sta opremljeni s paščkom iz fluoroelastomera, materiala, ki je odporen na znoj in prijazen do kože, kar zagotavlja udobje pri celodnevnem nošenju. Na voljo pa je tudi z elegantnim kremno obarvanim usnjenim paščkom. Brez težav jo povežete z vsakim pametnim telefonom, ki uporablja operacijske sisteme Android ali iOS, kar omogoča enostaven dostop do njenih naprednih funkcij za širok krog uporabnikov.
Kaj pa cena? Watch D2 stane 429 evrov, kar je dobro izhodišče za pametno uro, ki omogoča še globlji medicinski vpogled. Če sledi vprašanje, kaj iz Huaweijevega nabora bi trenutno izbral oziroma priporočil, bi odgovor zapeljal v smeri, da naprej premislite kaj vam vsakodnevno pride bolj prav. Namreč, serije GT so nekoliko bolj modne, omogočajo različne kombinatorike paščkov in resnično delujejo kot ”prave” ure.
Na drugi strani je Watch D2 ciljno usmerjen model, zato ne ponuja toliko barvnih ali materialnih variacij. Z menjavo paščka pa se posledično izgubi funkcija merjenja tlaka (nimajo vsi paščki integriranega sistema oziroma so posledično dražji. Dejstvo je, da Huawei Watch D2 uporabniku nudi redno spremljanje lastnih parametrov ter obenem ponuja možnost preverbe stanja pri bližnjih osebah. Izbira modelov je široka, res pa je, da nobeden od teh še ne ponuja aplikacije za pospravljanje sobe. 😊
Rocco
foto: caranduser.com