Site icon CarAndUser.com

Google Pixel 9

Ameriški način poslovanja je včasih težko razumeti. Operacijski sistem Android zagotovo sodi med najbolj sofisticirane na svojem področju. Pravzaprav bi lahko dejali, da verjetno (vsaj) polovica sveta meni, da je najboljši. In ker so pred časom Američani, v svoji bitki za prevlado, želeli odsekati glavo “kitajskemu zmaju” in mu odvzeti googlov operacijskih sistem, se je kar naenkrat pojavilo vprašanje. Kdo bo na koncu sploh še ostal, ki bo ponujal programsko opremo na svojih mobilnikih. Xiaomi, Honor, Samsung … Vsi prihajajo iz dežel, kjer najprej posije sonce, in če se le-ti “povohajo” in se uprejo … kdo bo sploh še ponujal programsko opremo Android?

Če imajo politiki svoj pogled na svet, pa se zdi, da imajo proizvajalci svojstvenega. Kaj bomo prodajali, če ne bomo imeli kupcev? Zdi se, da so se s tem vprašanjem pri Googlu često belili glavo. V preteklosti smo v našem uredništvu preizkušali predvsem naprave Xiaomi, Huawei, Samsung, Honor, ki so, resnici na ljubo, več kot vrhunske. Pogriženo jabolko ob njih pogosto deluje kot fantek z ropotuljico, toda okusi so stvar osebnih preferenc in o njih ni potrebno izgubljati časa. Dejstvo pa je, da Googlu počasi zmanjkuje “strojne opreme” za svoj Android, sploh, ker so Kitajci (in Samsung) prevzeli primat v svetu mobilne telefonije. In kaj storiti? Jah, napraviti telefon, ki ga boste lahko postavili ob bok vsem zastavonošam!
Pixel 9 ohranja prepoznavno obliko prejšnjih modelov, ki še vedno spominja na čezatlantskega konkureta, a prinaša nekaj subtilnih izboljšav. Telefon ima stekleno in aluminijasto ohišje, ki se dobro prilega roki in daje že na prvi dotik občutek kakovosti. Zaslon meri 6,3 palca in je opremljen z OLED tehnologijo ter ločljivostjo 2424 x 1080 pik. Osveževalna hitrost znaša 120 Hz, kar omogoča gladko pomikanje in izjemno korektno uporabniško izkušnjo. Zaslon je svetel, z odličnim kontrastom in živahnimi barvami, kar je idealno za ogled vsebin in igranje iger.

Pod pokrovom Pixla 9 najdemo Googleov lastni procesor Tensor G4, ki prinaša izboljšano zmogljivost in energetsko učinkovitost. Z 12 GB RAM-a brez težav obvladuje večopravilnost in zahtevne aplikacije. Zasnova procesorja namreč omogoča hitrejše nalaganje aplikacij in boljšo grafično zmogljivost, kar se še posebej pozna pri igrah. Omeniti velja tudi izboljšano upravljanje s toploto, kar pripomore k dolgotrajni zmogljivosti med intenzivno uporabo. Lahko celo izrazimo naše navdušenje, kako zelo gladko je potekalo rokovanje z vsemi aplikacijami. Mi si za nekakšen “benchmark” postavimo delovanje našega portala caranduser.com. No, v Pixlovem primeru je vse delovo gladko kot svila in brez težav lahko rečemo, da je delovanje le-tega najboljše, kar trenutno ponuja tržišče. V našem primeru je bil Pixel opremljen s 128 GB prostora, kar pa je v sodobnem času (pre)malo, zato vsekakor svetujemo izbiro Pixla z vsaj 256 GB.

Kamera je ena izmed najmočnejših orožij Pixla 9. Zasnovana je z dvojno kamero, kjer glavna kamera ponuja 50 MP senzor, medtem ko ultraširoka kamera meri 48 MP. Kakovost fotografij je zares izjemna, z natančnimi barvami, odličnim kontrastom in zmogljivostjo pri šibki svetlobi. Google je prav tako znan po svoji napredni obdelavi slik, in Pixel 9 to potrjuje z novimi funkcijami, kot so napreden nočni način in izboljšani algoritmi za prepoznavanje obrazov. Video snemanje podpira 4K pri 60 sličicah na sekundo, kar omogoča snemanje visokokakovostnih videov.

Pixel 9 deluje na Androidu 14, ki prinaša številne nove funkcije in izboljšave. Uporabniški vmesnik je zelo intuitiven in predvsem enostaven za uporabo. Med novostmi so tudi izboljšave na področju varnosti in zasebnosti, kar pomeni, da so podatki uporabnikov bolje zaščiteni. S stalnimi posodobitvami programske opreme Google zagotavlja, da ostanete na tekočem z novimi funkcijami in popravki, predvsem pa Google vedno najprej poskrbi za “svoje”. Torej uporabniki Pixlov dobijo najbolj “prečiščen” operacijski sistem brez (ne)potrebne navlake.

Pixel 9 je opremljen z baterijo kapacitete 4700 mAh, kar omogoča celodnevno avtonomijo pri normalni uporabi. Hitro polnjenje s 27 watti in brezžično polnjenje s 15 watti, omogočata, da se mobilnik povsem spodobno hitro napolni. Učinkovitost baterije je dodatno izboljšana s procesorjem Tensor G4, kar pripomore k daljši življenjski dobi baterije.

Verjetno vas na koncu zanima še tisto najpomembnejše. Cena! Novi Pixel je na voljo po priporočeni ceni 1.040 evrov, najdete pa ga tudi za 970 evrov. Naša ocena je več kot pozitivna. Celo še več. V uredništvu smo bili navdušeni nad njim! Čemur bi namenili dva (večja) minusa sta 128 GB notranjega pomnilnika in visoka cena. V kolikor ta dva faktorja nista med najpomembnejšima pri nakupu telefona, bo Pixel dolgo časa vaš izjemno zvest, trdoživ in predvsem dolgoživ mobilni sopotnik. Vsekakor vam svetujemo, da Pixlu date priložnost, da vas osvoji, čeravno je cena nekoliko višja od konkurence.

Boštjan Praprotnik
foto: caranduser.com

Exit mobile version