Tik pred prelomom tisočletja so pri Škodi v svoje salone kot naslednico Felicie poslali nov model z imenom Fabia. Vsestransko kombilimuzino, ki sta se ji pridružili še karavanska Combi in limuzinska Sedan različici, je čakala težka naloga. Prevzela je štafeto od poslednjega Škodinega modela, ki je nastal na češki platformi s Volkswagnovimi tehnološkimi rešitvami. Vse ostalo je danes zgodovina, ki se bere v četrti generaciji uspešne zgodbe, venomer nekoliko zasenčene s strani češke »best seller« sestre po imenu Octavia. Ta je namreč do danes edina, ki je presegla 4,9 milijona primerkov Fabie.
Prva generacija se je svetu uradno predstavila v letu 1999 na salonu v Frankfurtu, kaj hitro pa je požela tudi veliko pozitivne spodbude s strani kupcev. Slednji so hvalili njeno vsestranskost, dobro razmerje med ceno in kvaliteto ter nenazadnje tudi všečno podobo. Je pa prva generacija postregla še z eno športno dobroto, saj je Fabio vRS gnal 1,9-litrski TDI agregat s 130 KM in zajetnimi 310 Nm navora, ki je kmalu ukrotil vse trmaste nasprotnike poskočnih sajastih agregatov.
V letu 2007, ko so zabeležili 1,78 milijona prodanih primerkov so Čehi lansirali drugo generacijo Fabie. To so razvili skupaj s praktično naravnanim Roomesterjem, kar je pomenilo nekoliko več prostora, več zaokroženih linij in značilno »plavajočo streho«. Kupci so jo oboževali tudi zaradi praktičnosti 315-litrskega prtljažnega prostora, ki je nudil skoraj družinske kapacitete. Ambient so narekovali bolj kakovostni materiali in razširjen nabor opreme, prvič pa se je med dodatno opremo znašel tudi osrednji zaslon občutljiv na dotik. Druga generacija je postregla tudi s pikantno vRS različico, tokrat gnano z 1,4-litrskim TSI agregatom s turbopuhalom in kompresorjem, ki je razvil kar 180 KM. Prvič je bila Fabia vRS na voljo kot hatch in kot Combi varianta.
Na drugem polu zmogljivosti se je prvič javnosti predstavil varčni 1,2-litrski TDI CR DPF agregat v modelu Fabia Greenline II, ki je z zgolj 89 grami CO2 na kilometer veljal za najbolj čist Škodin model do takrat.
Škoda Fabia Mk3 se je predstavila v letu 2014 in s seboj pripeljala vrsto varnostnih in tehnoloških nadgradenj, zapakiranih v zrelem in sodobnem dinamičnem videzu. Prvič je bila postavljena na VAG-ovo PQ24 platformo, ki je učinkovito ublažila krajšo dolžino in višino vozila glede na predhodnika. Kljub krčenju je prtljažni prostor malenkost narasel na 330 litrov, ambient pa so seveda definirali sodobnejši in kakovostni materiali.
Kupcem je bila na voljo široka motorna paleta s šestimi opcijami, skladnimi z EU6 predpisi, ki so jo tvorili štiri bencinske in dve dizelski različici z razponom moči od 60 do 110 KM.
Četrta generacija Fabie z nami biva od leta 2021 in kot prva v svoji drevesni strukturi temelji na Volkswagnovi MQB-A0 arhitekturi, pri čemer velja za najbolj prostoren voz na njej. Da je dimenzijsko napredovala se puči predvsem pri nahrbtniku, ki sedaj znaša 380 litrov. Skladno s hišno doktrino jo odlikujejo dinamične Škodine linije, odlično uravnoteženi proporci ter ostro zastavljeni žarometi. Na voljo je s petimi bencinskimi agregati z razponom moči od 80 pa vse do 150 KM. Kar nekako v zibelko pa so ji bili položeni aduti kot so številne Simply Clever funkcije, visoka uporabnost in nenazadnje tudi dobro razmerje med vloženim in dobljenim.
Obstaja pa segment, kjer se Fabia ne vozi v senci svojih hišnih rivalov temveč ponosno zapelje na sam vrh – motošport. Čehi so po uspehu z modeloma Favorit in Felicia uspešno zgodbo v tekmovalnih programih nadaljevali tudi s Fabio. Tam je Škodin vstopni model že več kot 20 let med vodilnimi, saj praktično v vseh segmentih dosega odlične rezultate.
Blaž Likovič
foto: Škoda